placená inzerce
Déte nám vědět...

Věrni cisařovi aji po prohrané bitvě. Jak Napoleón pokořêl Prostijov?

placená inzerce
dsc_0098

Listopad 28, 2016 10:53 / Furtovnik

Z Čech, tech pod Kosiřem – Tak to je. S odstôpem staleti sice vimê, co se stalo, ale jak k temô došlo a co přesně temô předcházelo, mužem jenom špekulovat. Bitva o Prostijov v zámeckym parkô v Čechách pod Kosiřem přêpomněla atmosférô dobê, gdê se schêlovalo ke slavné řežê třech cisařu ô Slavkova.

Žêt v té době nebêl rozhodně žádné med. Ani pro obêčény lêdi, ani pro vojska, kery procházelê bitvama, bralê si, co jim přêšlo pod rôkê, protože ani sami vojáci kolêkrát nemělê co do hôbê. Těžko co obhajovat, čê odsôzovat. Ale vrátit se do tech času bê se dneska asi chtěl málogdo.

Letošni historické obraz v zámeckym parkô měl podtitul Věrni cisařovi a vrátil nás v čase do dobê, gdê aji Prostijov neôšil pozornosti vojsk za válek Napoleóna s ruskym cisařem Alexandrem I. a rakósky cisařem Františkem I.. Armáda ruskyho generála Kutuzova tenkrát obsadila aji Prostijov a právě bitva o toto město, kerá měla za následek ovládnôti Prostijova Napoleónem, bêla námětem scénê před zámeckym schodištěm.

Ôž aji ponôrá podzêmni atmosféra, kerá ovšem ani zdaleka nebêla tak drsná, jak mrazêvé čas přelomô lêstopádô a prosênca v rokô 1805, měla svoje grádê. Do teho oheň na vêpalovanéch stavenich, dělostřelecká kanonáda, vojska, obêčéni lêdi, keři nemaji gde ôtyct. Rozhodně žádná operetka…

Václav Obru, potažmo Muzeum kočáru, nezapomnělê přê připravách eště aji na jednô historickó ôdálosť přêpadajici na tento rok. Skoro na deň přesně, 21. 11. 1916, je to totiž 100 let od umrti Františka Josefa I.. Ten sice nebêl uplně poslednim rakóskym vladařem, ale jeho nástupce Karel I. pak ôž bêl ô mocê jenom v letech 1916-1918, do rozpadô monarchie.

Pochopitelně smê si takovó podivanó nemuhlê nechat ôjit. TOŤ se mužete podivat na našô fotoreportáž, s keró nám pomuhl Honza Havelku, TOŤ só pak fotkê Martina Skopalovyho. Ten navic zaznamenal aji pietni akt na hřbituvkô v zámeckym parkô.

Facebook0
  • dsc_0098

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy