placená inzerce
Déte nám vědět...

V sobotô na Hornim náměsti v Olmikô vlálê moravsky vlajkê. Morava toť měla svuj deň!

placená inzerce
DSC_0775

Červen 2, 2019 10:48 / Furtovnik

Z Olomóca – Moravské deň bêl v sobotô dopoledňa sóčásťó olomóckéch Svátku města a pisni. Ani přê této přiležêtosti teda pisnička nechêběla. Celé program nemuhl začit jináč, než pisňó Moravo, Moravo v podáni prostijovskyho zpěváka a harmonikářa Karla Kekešiho.

Zatimco koncertê a jiny programê začinaji obvêkle trochô pozďéš, v připadě Moravskyho dňa se startovalo o trochô dřiv. Podle svolavatela a hlavniho organizátora Standê Blažkovyho bêl duvod ten, že eště na posledni chvilkô přêbêlo programô, a chtic dodržet plánované konec, abê muhlê navazovat dalši vêstópeni Svátku města a pisni, bêlo potřeba si přêspišêt.

Moravské deň bêl pochopitelně hlavně o Moravě. A to jak věcně, gdê se mlovilo o tym, že Morava má svojô histórijô, keró je potřeba přêpominat, tak aji kulturně. Třeba ve vêstópenich děckyho sóborô Hanáčci z Litovla, nebo děvčat z olomóckyho baletniho studia.

Jednym z hlavnich bodu Moravskyho dňa bêlo aji oficiálni předáváni oceněni v anketě Osobnosť Moravê za loňské rok. Jejim vitězem se stal zakladatel arboreta Makču Pikču v Pasece Radim Slabé.

Jak nám Standa Blažku eště naznačêl, nekery média maji Moravô pomalô za sprosty slovo. A přê pomêšleni, že bê mělê o ni psat nebo mlovit, se málem osépaji. A tož každá zminka o této vyznamné části republikê je tak dobrá. Z řeče náměstka hétmana Olomóckyho kraja Dalibora Horákovyho ale néni vêlóčeny, že podle ustavnich právniku se v horizontô štvrtstoleti muže znovô vrátit historicky zemsky ôspořádáni, čimž bê se Morava znovô stala samosprávnym celkem. Tož ôvidimê.

Fotkê ze sobotniho Moravskyho dňa só TOŤ.

Facebook0
  • DSC_0775

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy