placená inzerce
Déte nám vědět...

V Polomi maji opravené rêbnik ê kulturák. Mosêlê to risknót a zmáknót oboje zároveň!

placená inzerce
DSC_0007

Září 14, 2021 9:05 / Furtovnik

Z Polomi – V dědině ze 150 obyvatelama se těžko daji vêméšlet nejaky velky věcê. Né, že bê si to lêdi nezaslóžêlê a nebêlo to potřeba, ale obecni rozpočet má svoje limitê, z keréch na věči investice moc nezbévá.

Ê tak se povedlo během letoška dotahnót do konca dvě věcê. Jak nám řikal starosta Stanislav Pišťáku, mosêlê zvážêt riziko, ešlê do teho vubec jit. Nakonec to finančně ôstálê a malá vodni nádrž na dědině ê opravené a rozšéřené kulturáček mužó dál slóžêt.

S rêbnikem, čê spiš maló nádržó, narazêlê plánê na opravê na vêsoky nákladê. Ê gdêž ôž bêla v havarijnim stavô, přece jenom projektovaná investica 7 miljónu bêla nad možnosti. To bêl přelom let 2016/2017. V rokô 2019 nechalê ale projekt předělat a nákladê snižêt bezmála na polovic. Což ôž přê ziskáni dvómiljónové dotace z Ministerstva zemědělstvi nebêl takové ranec.

Mezê tém ale ôž zase propadlo puvodni stavebni povoleni, tož bêlo potřeba fšecko vêběhat znovô. Zároveň takê vêřešêt parcelni rozděleni, protože nádrž s vedléši hasičárnó leželê papirově na jednym pozemkô. To se fšecko zmáklo a ê s okrasnó žabi odpočivkó na přitokô muhla v květno proběhnót kolaudačka.

Jenomže mezê tém dostalo Polomi dalši penize, s keréma ôž moc nepočitalê. Dodatečně jim totiž bêla schválená dodaca na opravô multifunkčniho domô na hřišťô. Ten bêl postavené začátkem 90. let a ôž takê potřeboval trochô péče. Bêlo teda na rozômnym zváženi, ešlê s opravó nádrže se pôstit ê do této akce. Čê spiš – ešlê to bôde obecni kasa schopná fšecko ôtahnót. Dik dotačnim přislibum z POV Olomóckyho kraja (0,5 mil Kč) a Ministerstva pro mistni rozvoj (1,87 mil Kč) ziskala obec od bankê investični uvěr a neceléch 0,6 mil Kč muhla doplatit.

Krom samotnéch rekonstrukce puvodniho objektô bêlo přêstaveny takê přisáli, čimž se zvéšêla kapacita a vzniklê tak prostorê pro společensky a kulturni akce.

Jak se to povedlo se mužete mrknót TOŤ. Jak starosta Pišťák dodává, pokaváď bê se do rizika nešlo a nezvládlo bê se oboje fčêlka, asi bê s aktuálnim zdražovánim materiálô ê stavebnich praci na neco takovyho nemuhlê v dalšich letech poméšlet.

Facebook0
  • DSC_0007

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy