placená inzerce
Déte nám vědět...

V Lošťêckym betlémě ôž maji aji svyho zôbařa. Přêbêl takê maliř a odhadce nemovitosti!

placená inzerce
DSC_1580

Listopad 27, 2019 7:30 / Furtovnik

Z Lošťêc – Rok se s rokem zešil a mê smê znovô vêrazêlê se mrknót, co je novyho v Lošťêckym betlémě. A mosimê řict, že ani letos řezbář Jaroslav Benešu nezahálel. Šak si přečtite!

Takové dřevěné betlém to je, minimálně v připadě teho lošťêckyho, takové ten pověstné ‚stát ve státě’. V tymto připadě to rozhodně minimê v dobrym. Má svó radnicô ê ze starostó, respektive starostkó, má tam hromadô řemeslniku, mozêkantê aji obêčény lêdi.

Pro letošek se rozšéřêl o sférô tzv. občanské vêbavenosti. Jednó z novéch figurek je totiž zôbař MUDr. Zdenek Ambrožu. Jak se nám přêznal Jarda Benešu, aji on k němô ôž cely leta sedá na křeslo. Je teda jasny, že svyho dentistô potřebôjó aji Betlémšti, a tož jim ho dodal. Ale pré že to rozhodně néni na revanš a v žádnym připadě to neznamená, že bê měl od přiště blombê zadara :-) .

Dalšim novym občanem Lošťêckyho betléma je Bruno Hauk. Věčině přespolňáku toto méno asi nic neřekne, naopak v Lošťêcách je to pré pojem. Leta Páně pré bêl neodmêslêtelnó postavičkó na radnicê, a mimo jinšiho je známé takê jako odhadce nemovitosti. Je přêrozeny, že aji takové se v betlémě zhodne. Jenom mô ôdělal trochô věči ôše. Pré že za te leta, co mosêl fšecko od lêdi vêslechnót, to ani jináč dopadnót nemuhlo…

Třeti přirustek tradičně symbolizôje slavny Moravákê. Tentokrát padla volba na rodáka z Kromcla (Kroměříž) Maxa Švábinskyho. Jeho dřevěné dvojnik má s sebó aji kósek mistrova štětca a manžetové knoflik.

Letos přêbêlo aji neco ze zviřeci řiše. Objevila se tam totiž lêška s miskó tvaružku. Jedna Lêška Bêstróžka ôž v Lošťêckym betlémě sice ôž je, totok je ale podlevá Jardê Benešovyho jeji sestřenka, kerá nese slavnymô moravskymô komponistovi Leošovi Janáčkovi tvargle jako poděkováni za operô Liška Bystrouška.

To bê bêlo tak z aktuálniho vyvoja v Lošťêckym betlémě fšecko. Pro veřejnosť se letos otevře v nedělô 1. prosênca a zajit se tam mrknót mužete do 6. ledna. A abê se vám lip rozméšlelo, TOŤ je malá koštovačka.

loštice1loštice2loštice3

Facebook0
  • DSC_1580

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy