placená inzerce
Déte nám vědět...

Raková slavila narozkê, pozvalê si rodákê aji dalši dědinê stényho ména

placená inzerce
P1630098

Červenec 31, 2016 6:50 / Furtovnik

Z Rakové, té ô Konice – Gdêsê Velká Raková, dneska Raková ô Konice. Je běžny, že dědinê letopisama měnilê svoje názvê, ale to misto, gde se lêdi narodilê, žêlê a předávalê ho svém následovniku, zvostává stény. Raková slavila v sobotô 740 let od prvni zminkê. 

Těžko řict, ale asi bê se našil v Rakové negdo, nejaká rodina, keré kořeně zasahôjó až do rokô 1276, gdê je dědina prvně zmiňovaná. Po 740 letech si na Ananeskó póť tento letopočet přêpomnělê znovô. Celéch 740 let slavilê rodáci, jejich rodinê aji ‚delegace ze Zádveřêc – Rakové ve Zlinskym krajô a z Rakové na Rokycanskô v Plzeňskym krajô.

Takovó přiležêtosť smê si nemuhlê nechat ôjit ani mê. Aspoň na chvilkô smê se na tô slávô zajelê takê mrknót. Mělê totiž otevřeny dveřê aji ve školce a mateřskym centrô Rakováček, zašlê smê se mrknót ê do néstarši památkê v dědině – pivovarskyho sklepa. Z teho mimoděk plêne, že v Rakové bêlo gdêsê aji právo pivovarny. Jak nám potvrdil starosta Petr Hajkru, donedávna se pokládala za néstarši v Rakové Boži môka nad hřištěm, nicméně sbiráni materiálu pro knižkô Dějinê obce Raková ô Konice, keré je autorem Roman Paulo, v tymto směrô ‚přepsalo dějinê’. Samotná knižka bêla během oslav takê představená a poprvni ôvedené na veřejnosť. Nahlidnót do histórije se dalo takê prostřednictvim staréch map dědinê, vêstavenéch na chodbě obecniho domô. Ta uplně néstarši bêlê z rokô 1735.

Jak smê muhlê zaregistrovat, pro Rakovákê mělê ‚sókmenovci‘ ze Zádveřêc-Rakové nechêstané takê dárek v podobě krôhové lavečkê kolem památečni lêpê, keró zasadilê starosti obci přê prvnim zetkáni Rakovéch v rokô 2013. Ale néni vêlóčeny, že podobnéch prezentu se zešlo přê sobotni slávě vic.

Po přêvitáni rodáku a hostu se za doprovodô Holóbkovê mozêkê vêdal pruvod dědinó, ôctil památkô padléch a dalši program ôž pak pokračoval na hřišťô, gde si mimo jinši pozvalê jubilatni aji Zdenka Izerovyho nebo kózelnika Pavla Kožiškovyho.

Jak je vidět, v Rakové je furt co slavit. Kromě zmiňovanyho zetkáni Rakové v loňskym rokô slavilê hasiči 130 let, to si mužete přêpomenót TOŤ. A tož pokaváď je furt duvod se tak scházet, je to dêcky dobry. Na fotkê ze sobotê se mužete podivat TOŤ.

Facebook0
  • P1630098

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy