placená inzerce
Déte nám vědět...

Na Drahanskô bôdó v nedělô zvonit třê desitkê zvonu. MÁ TO SVUJ HISTORICKÉ DUVOD!

placená inzerce
P13_zničené domy na návsi, asi domy č. 3, 4

Květen 14, 2025 11:11 / Furtovnik

Z Drahanska – Dějinê se měnijó podle teho, gdo je vêkládá a jak se to zrovna hodi, ale fakta só furt sténaky. Koncem 2. světové válkê zdaleka neskončêlo fšecko, co šestilety válčeni zpusobilo…

Loni v červencô smê TOŤ psalê o bósinské lêpě, kerá se probojoval do celorepublikovyho hlasováni v anketě Strom rokô. Mělo to svojô historickó sóvislosť s nôcenym vêstěhovánim dědin na Drahanskô za 2. světové válkê německó armádó.

Ke koncô válečnéch let se vracijó v tymto regiónô aji festivalem Nezlomné Drahansko. Nečekéte ale nejaké fesťáček na jeden večir. Program propojôje nekolêk akci rozprostřenéch na ruzny mista během celyho rokô.

V nedělô 18. května se bôde na Drahanskô zvonit. A to né jenom tak pro nic za nic. Přesně 18. května, ale v rokô 1945, se do vêstěhovanéch dědin začalê vracet prvni puvodni obyvateli. Z celyho Drahanska jich mosêlo v letech 1940-1945 odejit kvulêvá rozšêřováni vojenskyho prostorô Truppenübungsplatz Wischau 18 500. Hromada z nich se ôž nevrátila, mnozi se nemělê ani gde vrátit, protože konkrétně v Bósině bêla zničená třetina baráku.

To fšecko přêpomene nedělni zvoněni v 16 hodin v dotčenéch dědinách na Vyškovskô, Blanenskô a Prostijovskô. Tym ale celé festival začne. Naváže pak červencové konzert Štěpána Raka v drahanskym kostele, vysadba nové aleje v Repechách nebo véstava ve vyškovskym muzeô od začátkô přištiho rokô.

Vic nám o tym napsala koordinátorka projektô Marie Horákova v tiskové zprávě pod článekm. Ešlê se chcte dozvědět eště dalši podrobnosti, stači kliknót TOŤ.

Autor historické fotkê z Bósina je neznámé

Když zazní 30 zvonů: Nezlomné Drahansko spojené vzpomínkami 

V neděli 18. května v 16:00 se ve stejný okamžik rozezní zvony ve více než třiceti obcích Drahanské vrchoviny. Přesně 80 let poté, co se obyvatelé těchto vesnic začali vracet do svých domovů, ze kterých byli během druhé světové války Němci nuceně vystěhováni kvůli rozšíření  vojenského prostoru. Společné zvonění se stane společným poděkováním těm, kteří se navzdory všemu vrátili – a znovu začali budovat domovy. Festivalem Nezlomné Drahansko: Domov v nás si připomínáme jejich odvahu, houževnatost a víru v to, že domov není jen místo, ale vztah, který nelze zničit.

Regionální pietní gesto po osmdesáti letech

Zvonění se uskuteční v neděli 18. května v 16 hodin. Do připomínky se zapojí tři desítky obcí napříč okresy Vyškov, Blansko a Prostějov, které byly za války nuceně vystěhovány. Každá z nich se k akci připojí podle svých možností – některé jen krátkým zvoněním, jiné i pietní vzpomínkou u památníku. Některé, jako třeba Krásensko, si připravili vzpomínkový program na celé odpoledne včetně expozice dobových materiálů přímo z Krásenska.

„Chceme poděkovat našim předkům, kteří se nenechali zlomit. Vrátit se do ruin, ticha a nejistoty – a znovu začít – to chce sílu. Zvonění je naše  neokázalé společné poděkování“ říká iniciátorka festivalu Marie Horáková ze spolku Barvínek.

Přibližně polovina obcí, které se do pietního zvonění zapojují, si letos na obecním úřadu nebo jiném významném místě odhalí pamětní destičku s nápisem „Obec určená k zániku v letech 1941–1945“. Ve většině vesnic jde o první veřejnou připomínku této události  “Každá destička bude zároveň doplněna odkazem na webovou stránku projektu www.vystehovanedrahansko.eu, kde lidé najdou postupně příběhy jednotlivých obcí, archivní fotografie a vzpomínky pamětníků. Zatím pro něj připravujeme podklady a získáváme finanční podporu”, vysvětlila Marie Horáková. Už teď ale na webu najdete přehled chystaných akcí.

Festival Nezlomné Drahansko: Domov v nás

Celé zvonění je součástí širšího celoročního festivalu, který připomíná osmdesáté výročí návratu obyvatel do vystěhovaných obcí. V letech 1940–1945 muselo více než 18 500 lidí opustit své domovy kvůli rozšiřování vojenského prostoru Truppenübungsplatz Wischau. Po válce se většina z nich vrátila – a přes extrémní nedostatek materiálu i peněz začala znovu budovat své zdevastované obce.

„Festival není jen o minulosti. Je to o vděčnosti a uvědomění si, že domov není samozřejmost. A že krajina nese paměť generací,“ říká koordinátorka festivalu, místostarostka z obce Bousín, Dana Minxová.

„Obec Bousín patří k místům, která nesou hlubokou stopu válečného vystěhování. Z tehdejších šedesáti domů jich byla asi třetina  nenávratně zničena a proto se z téměř tří set obyvatel  po válce mohla vrátit jen přibližně polovina. Dnes tu žije sotva 135 lidí. Právě tato zkušenost – že se domov může ztratit během několika měsíců – je důvodem, proč jsme se rozhodli být jedním z iniciátorů festivalu. Chceme, aby krajina, kterou dnes procházíme, nezapomněla na ty, kteří ji kdysi museli opustit. Alej, kterou u Bousína na podzim vysadíme, bude naší tichou vzpomínkou – a zároveň poděkováním těm, kteří se navzdory všemu dokázali vrátit.“ doplňuje starostka obce Bousín Monika Tmé.

Co dalšího festival nabídne?

Koncert Štěpána Raka – DOMOV MŮJ
22. června 2025, 16:00, Kostel sv. Jana Křtitele, Drahany
Pásmo hudby a slova inspirované tím, co tvoří domov – hudba, ticho, paměť i obyčejné předměty. Večer doplní čtení výpovědí pamětníků z Drahanska. Vstupenky jsou dostupné v předprodeji.

Výsadba Aleje Stromů svobody
8. listopadu 2025, Bousín – Repechy
Společně s dobrovolníky vysadí organizátoři 100 nových stromů, z nichž 33 ponese jména vystěhovaných obcí. Na výsadbu naváže sousedské setkání pamětníků, výstava dětských výtvarných prací a umělecká intervence, která připomene domy zničené za války.

Výstava DONUCENI ODEJÍT
Leden–duben 2026, Muzeum Vyškovska
Putovní výstava přiblíží příběhy vystěhování, návratů i obnovy. Kurátorkou je historička Dana Vedra z Moravského zemského muzea v Brně, která projekt odborně garantuje.

Kdo za tím stojí?

Festival pořádá obec Bousín a spolek Barvínek ve spolupráci s Chalupou u Šrámků v Bousíně, pamětníky, místními školami a institucemi. Odbornou záštitu zajišťuje Moravské zemské muzeum.

Facebook0

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy