placená inzerce
Déte nám vědět...

Na Cyrila a Metoda letos vêvěsijó moravskó vlajkô aji v Prostijově a Konicê

placená inzerce
3Radnice

Červen 26, 2019 8:48 / Furtovnik

Od nás, ze zprávó Lenkê Holaňové – Že se ve státni svátkê a vyznamny dně na radnicách vêvěšôjó státni vlajkê, je normálka a je to takê tad dobře. Od rokô 2010 se ale na svátek Cyrila a Metoděja na nekeréch mistech vêvěšôjó ê vlajkê moravsky. 

Takovéch radnic je ôž přes 1 500 a furt jich přêbévá. Konkrétně na Prostijovskô bôdó letos poprvni vêvěšovat přimo v Prostijově, čê třeba v Konicê, na Olomóckô přêbôde napřiklad Bózov nebo Bohuňovice a dalši.

Neco kolem teho nám napsala 1. místopředsedkyňa Moravské národni obce, z. s. a hlavni koordinátorka iniciativê „Za vyvěšování moravské vlajky“ Lenka Holaňova. Pro takovó přiležêtosť snaď ani nemuže bêt lepši datum, než svátek moravskéch věrozvětu 5. červenca. Poprvni to bêlo v rokô 2010, gdê moravsky vlajkê vlálê na 75 radnicách a obecnich óřadech, loni jich ôž bêlo 1421. Letošni čislo se odhadôje podle zatim přêhlášenéch měst a obci. K 21. červnô jich bêlo 1517, ale čislo to nemosi bêt konečny. Celkově jich je na Moravě cca 1 900.

Fčêlka ôž dávámê teda slovo Lence Holaňové

Moravská vlajka na radnicích ve svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje 5. července 2019 – 1518 obcí

Náš spolek Moravská národní obec (MNO) pořádá v roce 2019 již desátý, tedy jubilejní ročník iniciativy s názvem „Za vyvěšování moravské vlajky“ na budovách obecních úřadů ve státní svátek 5. července. V tento nejvýznamnější moravský svátek si připomínáme patrony Moravy a spolupatrony Evropy sv. Cyrila a Metoděje, kteří přinesli naší zemi vzdělání a víru. Vzdáváme tak poctu Moravě, kolébce naší státnosti, jejím tradicím, nezaměnitelné kultuře a bohaté historii.

Výzva obcím k vyvěšení moravské vlajky v roce 2019 je opatřena výkladem o její historii a tradici používání:

Výzva obcím 2019 

Obce aktuálně:

Seznam obcí 2019 – přes 1510

Aktualita na webu MNO z 23. června

1500 radnic – 10 let vyvěšování moravské vlajky

Protože iniciativa trvá již 10 let, hodí se krátká rekapitulace počtů zúčastněných obcí v jednotlivých letech (na Moravě je přibližně 1900 obcí celkem)

Rok 2010 – 75 obcí
Rok 2011 – 226 obcí
Rok 2012 – 398 obcí
Rok 2013 – 761 obcí
Rok 2014 – 959 obcí
Rok 2015 – 1119 obcí
Rok 2016 – 1232 obcí
Rok 2017 – 1328 obcí
Rok 2018 – 1421 obcí
Rok 2019 – 1517 obcí (k 21.6.2019)

Mezi prvními v roce 2010 byla například města Břeclav a Uničov, která působila v následujících letech inspirativně pro ostatní. Města s desetiletou tradicí vyvěšování vlajky jsou také Mikulov, Bzenec, Letovice, Moravské Budějovice, Tovačov, Vyškov …

Největší nárůst jsme zaznamenali v roce 2013, kdy iniciativa „Za vyvěšování moravské vlajky“ vešla ve známost a povědomí o ní se mezi obcemi rozšířilo. V roce 2019 moravskou vlajku vyvěšuje přibližně 80 % obcí.

Rok 2019

Z důvodu příchodu nově zvolených zastupitelů, bylo nutné na mnoha obcích ověřit, zda budou ve vyvěšování vlajky pokračovat. Nikde jsme se nesetkali se zápornou reakcí, občas bylo potřeba jen doplnit informace. Z těch dosud nezúčastněných se nám nepodařilo oslovit všechna města a obce, není to v našich silách, vybrali jsme jenom z některých okresů některé obce.

Největším městem, které letos vyvěsí moravskou vlajku poprvé, je statutární město Prostějov, zařadilo se tak mezi další velká města, jako je Brno, Přerov, Znojmo, Vyškov, Blansko, Břeclav, Hodonín, Šumperk a další. Celých 10 let také moravskou vlajku na Cyrila a Metoděje vyvěšuje úřad Jihomoravského kraje.

Na Prostějovsku bude moravská vlajka vlát poprvé také v městě Konice, Krumsín, Skřípov, Smržice, Výšovice…

Nové obce v okrese Olomouc – Bělkovice-Lašťany, Bohuňovice, Bouzov se svým pohádkovým hradem, Bystročice, Bystrovany, Loučany, městys Velký Újezd

Šumpersko: Bohdíkov, Horní Studénky, Líšnice, Pavlov

Ani Přerovsko nezůstává pozadu, poprvé tu moravskou vlajku vyvěsí například v Rokytnici, Říkovicích, Císařově nebo Turovicích.

Největší nárůst jsme zaznamenali letos na Znojemsku, kde potvrdily účast např. Hodonice, Hostěradice, Kravsko, Prosiměřice, Tasovice, Vranov nad Dyjí a další.

Na Břeclavsku můžeme jmenovat město Lanžhot, obce Březí, Klentnice a Nový Přerov, okres Hodonín – Velká nad Veličkou, Ostrovánky, okres Blansko – město Černá Hora, Drnovice, Křetín, Újezd u Černé Hory, Vyškovsko – Hoštice-Heroltice, městys Hvězdlice,

Východ Moravy je hojně zastoupen okresem Zlín, největším novým městem jsou Napajedla se svými 7 tisíci obyvateli, další pak Zádveřice-Raková, Všemina, Poteč, Slopné, Horní Lhota, Bohuslavice u Zlína, Vlčková.

V okrese Uherské Hradiště letos přibyl městys Buchlovice se svým barokním zámkem, Ostrožská Nová Ves, Ostrožská Lhota, Záhorovice, Zlechov

Nesmíme přehlédnout ani Zašovou na Vsetínsku a především město Valašské Meziříčí s 22 tisíci obyvateli.

Frýdeckomístecko letos zastupuje obec Hukvaldy, rodiště nejznámějšího hudebního skladatele z Moravy – Leoše Janáčka.

Za pozornost stojí také obce na Vysočině, přestože jsme pro tento rok tady moc nestihli, k Moravě se tu nově hlásí Bobrůvka, Březí, Budeč, Rozsochy, Skřinářov, Stránecká Zhoř, Uhlířov, na Žďársku celkem 122 obcí z toho 9 v Čechách

Jihlavsko: Kostelní Myslová, Rybné, Řídelov, celkem 48 obcí, včetně vesnice Jilem, nejzápadnější moravské obce vyvěšující moravskou vlajku.

Třebíčsko: 111 obcí

Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský, moravská část: 12 obcí, vč. města Dačice

V moravské části Svitavska, kraji Pardubickém, nově evidujeme obce Janůvky, Javorník a Vysoká, na Svitavsku celkem 33 obcí včetně Moravské Třebové, Jevíčka, Březí nad Svitavou.

Přátelské, sympatické gesto z Čech jsme letos obdrželi z obce Sirákov, která leží při staré zemské hranici. Moravskou vlajku tu mají a ve svátek věrozvěstů vyvěsí, připojí se tak k mnoha dalším vesnicím v Čechách. Pořádají se tady setkání Čechů a Moravanů na hranici, v organizování akce se střídají.

V některých městech a místních částech, kde mají ve zvyku vlajku schvalovat, upustili od každoročního projednávání a schválili si moravskou vlajku na celé volební období, například Brno-Židenice, Boskovice. Nutno zmínit, že někde byla vlajka schválena na dobu neurčitou (Brno-Královo Pole a stovky dalších) odpadá tak spousta administrativní práce.

Na mnoha radnicích mají stále ještě jednání o vlajce před sebou, do svátku zbývá několik dní a konečný počet obcí nepochybně naroste. Již nyní ale můžeme říct, že Morava bude na věrozvěsty z přibližně 80 % pokryta vedle vlajky státní také vlajkou moravskou.

Moravská vlajka ve své nejužívanější podobě, slavnostní žluto-červené s erbem, je dnes už součástí každodenního života nejen na radnicích a nejen 5. července. Používá se i v jiné slavnostní dny, při obecních událostech – hodech, sportovních akcích. Stala se tradičním symbolem, který spojuje obce i veřejnost hlásící se k moravské identitě a sdílející pocit sounáležitosti k Moravě. Představitelé samospráv se nejčastěji vyjadřují slovy „Jsme Moravané na Moravě, a jsme hrdí na Moravu, na to, že žijeme právě tady.“

Vlajkovou iniciativu již tradičně doprovází „Výzva ke zpřístupnění památek“, kterou je zdůrazněn kulturně historický charakter celého projektu. Jejím cílem je snaha probudit zájem veřejnosti o historii místa, kde žijí, o historii Moravy, její kulturu a tradice. Oslovujeme proto muzea a místní pamětihodnosti, aby zpřístupnila své expozice veřejnosti 5. července zdarma nebo se slevou. Letos se nám opět podařilo získat několik nových výstav, zatím stále ještě nejsou všechny, jednání pokračují. Z těch nejznámějších nám tradičně vycházejí vstříc napříkladSlovanské hradiště Mikulčice, Hrad Špilberk Brno, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou – památka UNESCO.

Seznam památek 2019 tady:

Seznam-pamatek

Nové expozice 2019

Bojkovice – Muzeum Bojkovska
Bystřice nad Pernštejnem – Veterán Tatra klub
Letovice – Galerie letovické keramiky
Olomouc – Muzeum olomoucké pevnosti
Seninka – První valašské motomuzeum
Tišnov – Galerie Josefa Jambora
Tršice – Vesnické muzeum

Moravská národní obec – o nás: 

Moravská národní obec je nepolitický spolek založený v roce 1985, sdružuje příznivce moravské historie a kultury, věnuje se moravské osvětě. Naším cílem je posílení moravského povědomí a sounáležitosti k Moravě. Pořádáme besedy, přednášky, organizujeme setkávání na památných místech Moravy. Naše nejznámější počiny jsou dvě kulturně historické slavnosti: na jaře „Moravský den“ v Olomouci, konaný pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje a podzimní „Den za Moravu“ v Brně pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje a primátorky města Brna.

V roce 2016 jsme zahájili anketu Osobnost Moravy, v jejímž čtvrtém ročníku byla v těchto dnech ukončena nominační fáze a 1. července 2019 začíná hlasování. Nominaci letos přijalo devět tváří kulturně společenského života. Vítězem prvního ročníku se stal spisovatel a publicista PaedDr. Jiří Jilík, ve druhém ročníku získal nejvíce hlasů hudebník Jiří Pavlica, ve třetím zvítězil botanik Ing. Radim Slabý.

Pro zvýšení úrovně vzdělanosti a povědomí o Moravě a jejích svébytných dějinách jsme založili projekt Učebnice pro Moravu. Je určena především mladé generaci, přesněji žákům 6. – 9. ročníků základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.

„Vyvěšením moravské vlajky ve svátek věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, zemských patronů Moravy, obce symbolicky vyjadřují úctu k naší rodné zemi, její nezaměnitelné kultuře, bohatým tradicím a svébytné historii. Pátý červenec je návrat k moravským tradicím, hrdosti na Moravu, zemi s tisíciletou historií. Lidé se s Moravou identifikují, jsou na ni hrdí, vnímají ji jako kulturní dědictví převzaté od našich předků, cítí povinnost ji chránit, podporovat a rozvíjet.“

Lenka Holaňová

1.místopředsedkyně Moravské národní obce
hlavní koordinátorka iniciativy Za vyvěšování moravské vlajky
iniciativy a vnější spolupráce

http://zamoravu.eu/kontakt/

http://zamoravu.eu/vyvesime/

Facebook0
  • 3Radnice

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy