placená inzerce
Déte nám vědět...

Litovelské Moravan slavi letos štêrêcitkô. Kolêk žiznivéch ôž asi zachránil?

placená inzerce
Petr Kostelecký a Miroslav Koutek - Pivovar Litovel, Litovel 14. dubna 2016

Duben 27, 2022 10:07 / Furtovnik

Z litovelskyho pivovarô – Dat si jedno oroseny, ať ôž lahváča nebo pěkně napěněny od pipê, to je idylka. A gdêž je na vyběr, určitě hromada pivařu chmatne po litovelskym Moravanô.

Pravda, v 80. letech se běžně prodávalê spiš desitkê piva, a tož gdêž se objevila tenkrát jedenástka Moravan, bêlo to neco vyjimečnyho. Od té dobê si ôž ani negdo nedovede představit, že bê nebêl. Kolêk žiznivéch ôž za tê leta zachránil nigdo nespočitá.

Letos je to rovnéch 40 let, co muhlê pivaři Moravana poprvni okoštovat. Vêrábi se od rokô 1982 a jeho ‚vynálezce‘ Miroslav Kótek bêl v té době némladši sládek v republice. Jako šestadvacetileté ‚Jôra‘ vêmêslêl neco, co se stalo pivařum ikonó. Né jenom za tento počên, ale za záslôhê v pivovarnictvi dostal dnes ôž emeritni sládek litovelskyho pivovarô prestižni cenô českyho sládka Františka Ondřeja Pópěte (1753 – 1805).

Historijô Moravana přêpominá retroedica s dobovéma etiketama. Na fotce z archivô litovelskyho pivovarô je Miroslav Kótku (vlevo) ze svým nástupcem Petrem Kosteleckym.

 

 

Facebook0
  • Petr Kostelecký a Miroslav Koutek - Pivovar Litovel, Litovel 14. dubna 2016

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy