placená inzerce
Déte nám vědět...

LEPŠI, NEŽ TELEVIZA: V Rakuvce maji program, keré vám žádné satelit nenabidne!

placená inzerce
DSC_0910

Červenec 15, 2020 10:49 / Furtovnik

Z Rakuvkê – Gdêž nám volal starosta Rakuvkê Josef Mikôlku o tym, co maji ô nich přimo v prostředkô dědinê, tož se nedalo nic dělat. Jednodôcho smê si řeklê – to mosimê vidět. A malé vélet rozhodně stál za to.

Dulni rêbniček v Rakuvce má svó rozlohó daleko do Rožmberkô, keré je névěči v republice ê na světě. Ba věrô – ani Bóslavickém (Bohuslavické) rêbnikum, co só luftem bratrô o dva kiláskê dál, zdaleka nedéchá ani na záda. Ale je to takovy to – maly, ale naše!

Během let, jak se měnila náves v Rakuvce, se dočkal opravê aji rêbniček. A jak nám starosta řikal, nemá žádné přitok, je napájené jenom spodnima žédlama. A ani tak, ê přê névěčich sôchách, se nestává, že bê nebêla voda. A fčêlka dostal dalši ozdobô navic. Po jeho hladince se proháni divoká kačena s 11 maléma kačátkama.

Párek divokéch kačen sem pré zalitává ôž nejaké rok, letos ale poprvni, co si toť založêlê aji rodinkô. Mama kačena pré vêseděla véca v křákô kósek od rêbnika a jak se začalê po trávě ve čtvrtek batolêt maly káčátka, hneď si je Rakuvšti vzalê za svy. Posbiralê je, abê si jich dřiv nevšimla nejaká ta šelma kočkovitá, a naházelê do vodê, protože tam se přê svym nepatrnym vzrustô nemělê šancô doplahočêt. Ale tym to neskončêlo. Hasiči jim instalovalê na vodô plavaci ostruvkê s krmenim aji ložnicó, převázany na špagártkê k zábradli kvulêvá dálkovymô ovládáni, abê si je muhlê přêtahnót a přêdávat krmeni. A kačkê pré hneď pochopilê, k čemô je to fšecko dobry…

Sledovat kachni rodinkô je fakt lepši, než televiza. Blatotlačkê só ôž otrsly, přitomnosť lêdi ani sem tam nejaky to auto kolem je nerozhodijó z jejich pohodičkê. Řikal nám starosta, že rozhodně s něma nemaji nejaky chovny plánê. Třeba se přišti rok zas vrátijó a bôdó muct se nekery zabydlet aji na hornim rêbnikô, keré se fčêlka opravôje, ale ôž během podzêmka bê muhl bêt plně k dispozicê. Na fotkê z Rakuvkê se mrnkite TOŤ, pod článkem je takê neco málo žêvéch obrázku.

Facebook0
  • DSC_0910

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy