placená inzerce
Déte nám vědět...

Ladovská zêma je na obrázkách idylická. Na to, jaky bévalê zêmê v Lôdmirově, zavzpominal kronikář Dan Žáku!

placená inzerce
zima

Listopad 13, 2021 9:35 / Furtovnik

Od nás, ze zápiskama z kronik, keréma lêstoval Dan Žáku – Ve štvrtek měl přêjet Martin na bilym koňô. Dêcky se to tak řikává, ale vêhližimê ho věčinó marně. Só skôtečně zêmê v této době uplně inši, než v polovině 20. stoleti?

Idylicky obrázkê Josefa Ladovyho, vzpomináni na ôhelny prázdninê na přelomô 70. a 80. let. To je to, co smê ôž zažêlê a poměřôjemê podlevá teho ê dnešek. Jenomže ono to ani tenkrát nebévalo furt takovy.

Přê svátkô svatyho Martina nahlidl lôdmirovské kronikář Dan Žáku do zápisku, kery pořidilê jeho předchudci. A to, co se tam dočetl, shrnôl do krátkyho pojednáni, jak že to s časem vêhliženi Martina na bilym koňovi ê třeba ‚Vánocema na snihô‘ ve skôtečnosti v této dědině na Konickô v nadmořské véšce 458 metru bêlo. Tož sami posôďte. A mê k temô TOŤ jenom přêpojôjemê pár zêmnich fotek z Konicka. Jenom pro pořádek, titulni fotka néni z Lôdmirova, zêmni krajinkô smê nafotilê v lednô pro změnô v Brodkô ô Konice.

„Hezký svatomartinský den přátelé co je jisté, že mnozí z vás si dáte svatomartinskou husičku a nějaký ten lahodný speciálek k tomu. Co není jisté, zda Martin dojede na bílém koni. To byly dříve časy, řeknete si. Sněhu bývalo po kolena… Tak i tak. Nuže podívejme se, jak to v naší obci bylo s příchodem Martina v době našich rodičů a dědů. V roce 1930 polní práce byly skončeny pozdě, v druhé polovině listopadu napadl sníh, který vydržel do konce roku. Na konci roku 1932 namrzlo na stromech a elektrickém vedení tolik jinovatky, že mnohých škod na zahradách a v lesích napáchala. Elektrické vedení bylo přetrháno. V roce 1934 bez sněhu. Deštivé počasí, vánoce byly zelené. Snih napadl až před Novým rokem. Ovšem v roce 1936 Martin do Ludmírova přijel již začátkem října, kdy ještě hodně brambor a řepy na polích se nachází. V roce 1951 byl listopad teplý a slunný. Prosinec je téměř bez sněhu. Napadlo az 11.12. a sníh vydržel 2 dny. Vánoce bez sněhu, s mlhami. V roce 1954 měsíc listopad přinesl již zimu 15. a 16. listopadu, kdy sněžilo a od 25. listopadu mrzlo… a tak bychom mohli pokračovat až do dnešních dnů. Ať už je tak, či onak, hezký den.

Facebook0

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy