placená inzerce
Déte nám vědět...

Dneska se otvirá Lošťêcké betlém. Přêbêl básnik a tvaružkář!

placená inzerce
Loštický betlém po šestadvacáté

Prosinec 1, 2022 13:42 / Furtovnik

Z Lošťêc, s fotkama od Davida Kofránkovyho – Lošťêcké betlém Jardê Benešovyho načiná dalši štvrťstoleti. Přistupné je od 1. prosênca až do Třech králu. Tož zatim máte časô dosť, jenom si to naplánovat.

Co rok přêdává řezbář Jarda Benešu z Lošťêc novy figurkê do svyho betléma. A tož néni ináč ani letos. Řadê Betlémanu se rozrustaji o dalšiho básnika. K Jiřimô Wolkerovi z loňska se přêdává takê generačni sóputnik Vladimir Vašku. Pro tê, co vám to nedoklapává, je to přêrozeně Petr Bezruču, keré drôhó pulkô žêvota prožêl v Kostelcô na Hané. Takže patři na Moravô, ač je rodákem ze slezské Opavê.

Dalši betlémskó ‚náplavó‘ je Alois Wessels. Néni to nigdo inši, než pán, keré zasvětil žêvot lošťêckém tvarglum. Tê dodneška nesó v označeni jeho iniciálê (A.W.). Krom teho se eště rozrusl depozitář Lošťêckyho betléma o dalši klič k mistni radnicê, keré symbolizôje třeti volebni obdobi starostkê Bc. Šárkê Havelkové Seifertové.

A ôž bêlo dosť vêkládáni, pod čláenkem si přečtite pozvánkô od samotnyho mistra řezbářskyho Jardê Benešovyho. Mê vám mužem hratvô v jeho řezbářskym královstvi jenom doporôčêt.

Fotkê mámê od našeho známyho Davida Kofránkovyho, TOŤ si mužete prohlidnót eště dalši jeho momentkê.

 

Vážení poutníci, kamarádi a přátelé mého loštického betlému.

Vítám vás na neuvěřitelném 26. ročníku. Můj mistr, který mě vede, není z tohoto světa a dává mi mnoho vnuknutí, i pomocí snů, kterým naslouchám. A tak plním své poslání, které mě bylo sděleno, abych zde na území našeho města zanechal stopu pro generace budoucí. Jako vzpomínku na loštické a moravské občany jsem podoby těchto zasloužilých občanů a celebrit Moravy s úctou vtisknul do figurek ve svém betlému.

V prostoru krajiny betlémské nezestárnou ani neomládnou, ale stanou se žijící legendou se vzpomínkou pro generace budoucí. „Duši dřevěnou jsem jim s láskou k Lošticím a Moravě dal. Přestože jsou dřevění, žijí a žít budou dál.“ Do letošní expozice tohoto betléma byly probuzeny ze špalíku lipového dřeva dvě figurky.

Jako první byl probuzen řezbářským nožíkem Alois Wessels. Narodil se v rodině loštického povozníka a tvarůžkáře Josefa Wesselse. Od mládí pomáhal svému otci v podnikání a roku 1897 vedení tvarůžkárny převzal. Brýle na figurku Aloise Wesselse vytvořil bouzovský zlatník, přítel řezbáře, Michal Majer, mistr zlatnický.

Pověst vypráví, že se tu a tam objevil největší kocour v Lošticích zvaný Vilém, kterého si držel tvarůžkář Alois Wessels na odchyt myší v okolí tvarůžkárny. Přátelství mezi kocourem Vilémem a Aloisem Wesselsem se čím dál více prohlubovalo. A tak často dostal od Aloise tvarůžky, i několikrát denně do misky. A touto dobrou stravou z něho vyrostl největší kocour v Lošticích. Tím, že se z kocoura Viléma stal díky pojídání tvarůžků největší obr mezi kočkami, myši v okolí tvarůžkáren při pohledu na kocoura Viléma dostaly infarkt. Tohoto největšího kocoura Viléma můžete vidět u figurky Aloise Wesselse, kde je vidět, jak se kocour Vilém těší na další dávku tvarůžků.

Jako druhá figurka byla probuzena postava znázorňující básníka a spisovatele Petra Bezruče, který nás proslavil i za hranicemi říše Velkomoravské. Vlastním jménem se jmenoval Vladimír Vašek. Několik let pracoval jako poštovní úředník. Největší jeho dílo jsou „Slezské písně“. Petr Bezruč nebyl moc společenský člověk, byl spíše samotář. Narodil se 15.září 1867 a zemřel 17.února 1958.

Děkuji, že nám zachováváte přízeň i na letošním betlému 2022. Přeji vám krásné prožití svátků vánočních a šťastný nový rok 2023.

Budete-li mít trochu štěstí, možná se na vás některá figurka usměje nebo na vás mrkne svým očkem.

 

betlém

Facebook0
  • 20221101_175342
  • 20221101_175359
  • 20221101_172757
  • 20221101_172807
  • 20221101_174523
  • 20221101_175249
  • Loštický betlém po šestadvacáté

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy