placená inzerce
Déte nám vědět...

Cholênské masopustni pruvod se v mlze neztratil

placená inzerce
P1580191

Leden 30, 2016 18:49 / Furtovnik

Z Cholênê – Od sobotniho rána bêl na cholênské fáře a farské zehradě šrumec. Národopisné sóbor Cholênka zezval fšeckê na Cholênské masopust, keré začinal svó póť po dědině právě tadê.

Řikal nám ostatkové stárek Mêra Hrabčiku, že jádro maškarniho pruvodô tvořijó členi z Cholênkê, ale přêdat se muže každé, dêž se mô bôde chtět. A takê se jich zešla. Jak maskovanéch, tak tech, keři se vêdalê na špacir jenom tak na čômendô.

Starostka Pavla Bezova předala stárkovi právo, ke fšeckém promlovil aji pan farář Martin Mališku. Řikal, že fšecko má svuj čas, a proto bê si měl člověk najit čas se aji radovat, což bêla právě třeba tato přiležêtosť.

Na zastávkách v Lazaretô, v Cêgánskym dópěťô ô Dojčáku, v Ružovce, ô hasiču, čê ve vetešnictvi bêlo dêcky neco dobryho na zôb aji na zehřiti. Mlha bêla tak vlezlá a protivná, že to bez teho ani nešlo… A zahřit se fšeci muhlê ê tanečkem, ke kerymô vêhrávala Hanácká mozêka z Litovle.

Gdo zná ostatkê třeba z Konicka, tož tadê je to zařizeny trochô ináč. Ê možná proto, že v Cholêně se na ostatkovó tradicô navázalo před pěti letama po tym, co si nigdo ani nepamatôje, gdê to tadê bêlo naposledê. Tož si to zařiidilê po svym. Ale konec koncu, proč takê né. A mê smê zas zjistilê, jak to dělaji inde. Sami se mrknite na našô krátkó videoreportáž a eště toť na bakôlô fotek.

Facebook0
  • P1580191

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy