placená inzerce
Déte nám vědět...

Ať je doba, jaká je, velêkonočni křiže nechal řezbář Jaroslav Benešu požehnat aji letos!

placená inzerce
SONY DSC

Březen 31, 2021 11:54 / Furtovnik

Z Loštêc, s fotkama Davida Kofránkovyho – Doba je zlá a žádá si oběti. A takê nózovy řešeni. Řezbář Jarda Benešu z Lošťêc ôž hromadô let nechává před Velkonocama žehnat svoje velêkonočni křiže. Nevênechal ani letos.

Potiž ale bêla v tym, že zákaz cestováni za hranice okresô je velká komplikačka, kerá sice de administrativně pořešêt, ale zvolêlê smê protentorkát jedodôšši variantô. Požádalê smê Davida Kofránka z lošťêckyho zpravodaja, abê se za Jardó zastavil a pořidil nám nejaky fotkê. Pak ôž bêlo jednodôchy řezbářovi jenom brknót a je to…

Na Květnó nedělô nechal lošťêcké řezbář Jarda Benešu vêsvětit dva velêkonočni křiže a k temô eště pár domácich křižku, co se dávaji nade dveřê. Znovô se na nich objevôje v jiné podobě zvláštni symbolika, kerá jeho velêkonočni křiže provázi ôž leta. Ôkřižovaná ruža a Ježišova hlava s krvácejicim srdcem. Ê pro člověka nevěřiciho to muže bêt neco k zastaveni a zamêšleni…

Jak nám Jarda řikal, symbolika se sice tak nejak letama proliná, ale aji v tymto připadě je nově ztvárněná. Z velêkonočnich křižu, kery vêšlê z jeho dilnê, nenandete dva sténaky. Na květnó nedělô křižum znovô požehnal lošťêcké pan farář Kristián Libant CM. Mimochodem v letech 2009 – 2011 si  tento obřad vzal na starosť nedávno pochované P. František Liznu, keré bêl tym časem farářem v nedalekéch Vyšehorkách. Takê nénovjéši křiže majó ve schránkách doklad o žehnáni, gde je ê přêpsané žalm ‚Lépe je utíkat se k Hospodinu, než důvěřovat mocným’, keré je pro dnešek snaď eště platňéši, než gdê jindová.

Fčêlka před Jardó Benešovym stoji dalši vyzva – dodělat novy figurkê do svyho Lošťêckyho betléma. Mezê tém má ale ê hromadô inši práce, přê keré mô ale aktuálni stav ohledně cestováni mezê okresama a dalšich omezeni rozhodně nepomáhá. Pokaváď ale chcete hlavně o jeho velêkonočnich křižách vědět neco vic, mrknite v nedělô 4. dôbna dopoledna na Tólavó kamerô České televize. Zatim se mužete aspoň navnadit fotkama, kery pro nás TOŤ pořidil David Kofránek.

Facebook0
  • SONY DSC

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy